A rezgésvizsgálat alkalmazásának lehetőségei
Kulcsfontosságú berendezéseinek üzembiztonsága, valamint a karbantartásra fordított költségek mértéke napjaink fokozott gazdasági követelményei között kulcsfontosságúak valamennyiünk számára. Az ismertetésre kerülő technika -a rezgésvizsgálat- segít céljaink elérésében az olcsóbb és nyugalmasabb üzemelésben, karbantartásban. A gépek rezgésvizsgálatával nem csak azt lehet megmondani nagy biztonsággal, hogy az adott gép mely elemei hibásodnak meg, hanem azt is, hogy mikor.
Napi gyakorlatunkban rezgésmérés segítségével diagnosztizáljuk az alábbi berendezéseket:
- csavarkompresszorok
- dugattyús kompresszorok
- ventilátorok
- szivattyúk.
Rezgéscsökkentési munkákat végzünk:
- ventilátorokon (kiegyensúlyozás)
- rázógépeken, mint pl. Binder sziták (kiegyensúlyozatlanságok összehangolása)
- technológiai csőrendszereken.
A rezgésdiagnosztikai vizsgálatokat az alábbi esetekben javasoljuk alkalmazni:
- Berendezések átvételekor (beruházás, javítás után)
- Nagyjavítások előtt (eldönteni, hogy a gépek melyik 2/3-át fölösleges megbontani)
- Gyanús jelenségek kivizsgálásánál (gyakori meghibásodás, zörejek, rezgés)
- A gépállapot folyamatos figyelése céljából (a hibák előrejelzésének és a megbízható üzemelés szándékával)
- Rezgéscsökkentési célokkal
- Épületre, emberre ható rezgés esetén.
Szakembereink a mérési eredményből, a rezgési spektrumból azonosítani tudják az egyes gépelemeket, illetve referencia értékek ismeretében azok állapotára is következtethetnek.
Rendszeres rezgésvizsgálatok
A rendszeres rezgésvizsgálatok elvégzése a következő ábrán bemutatott ún. kádgörbén alapul.
Az új berendezés az „a”-val jelölt és tipikusan 10-100 óra hosszúságú bejáródási szakasz során enyhén csökkenő mértékben rezeg. E jelenség oka az elemek összekopása. A „b”-vel jelölt és tipikusan 100-4000 nap közötti normál üzemelési szakasz során a rezgésszint enyhén, kisebb megszakításokkal növekszik. A „c”-vel jelölt rohamos tönkremeneteli szakasz tipikusan néhány órától 5-6000 óráig tart. A rezgésszint folyamatosan és gyorsuló mértékben növekszik a tönkremenetelig.
A rezgésdiagnosztika feladata a tönkremeneteli folyamat nyomonkövetése és a vizsgált berendezés leállíttatása, mielőtt a kényszerleállás bekövetkezne. Ezzel az eljárással kiküszöbölhetők a váratlan, nagy kárt okozó hibák, a javításokra pedig időben fel lehet készülni, ráadásul, mivel a hibát nem engedjük elhatalmasodni, ezért annak mértéke is csekély.
Egy brit ipari minisztériumi felmérés szerint ezzel az eljárással iparágtól függően 0,4-2,5%-át meg lehet takarítani a gyári összköltségnek!
Nagyjavítás előtti vizsgálatok
A rezgésvizsgálatokkal elérhető második nagy megtakarítási lehetőséget jelentik azok az egyszeri vizsgálatok, amelyeket a termelés leállítása és a nagyjavítások megkezdése előtt végzünk. A mérés feladata eldönteni azt, hogy mely berendezést nem kell egyáltalán megbontani, ahol pedig szükséges a beavatkozás, ott meghatározottan mit kell tenni. Egy közel 2000 gépre vonatkozó, nagyjavítás előtti felmérés szerint átlagosan
- az összes berendezés 2/3-ad részét nem kell, sőt káros megbontani,
- az összes csapágy 80%-át nem kell kicserélni,
- az összes berendezés 1/3-át egyensúlyozni kell,
- az összes tengelykapcsolat 40%-a nem megfelelő.
Egyensúlyozások, egyensúlyozatlanság beállítások
A hűtés és klimatizálás területén kulcsfontosságúak a ventilátorok technológiai és zajvédelmi szempontból is. A hazai ventilátorpark 1/3 része nem megfelelő kiegyensúlyozottság szempontjából. A kiegyensúlyozatlanságot nehéz észrevenni, következményei viszont igen károsak:
- villamos motor leégések
- csapágyhibák
- magas zaj- és környezeti rezgésszint.
Számítások szerint - amit a tapasztalat is alátámaszt - a csapágyélettartam helyes kiegyensúlyozottsági szint mellett 2-3-szorosára növekszik, a zajszint 2-10 dB-lel csökken.
A rezgésvizsgálat segítségével a ventilátorokat és a villamos motorokat is a helyszínen, saját csapágyon, dinamikusan ki lehet egyensúlyozni. Egy forgórész egyensúlyozása 1-5 órán át tart és eredménye a rezgésszint 70-95%-os csökkenése.
A hűtőipar területén gyakran találkozunk vibrációs berendezésekkel, amelyeknél a magas rezgésszint a működés alapfeltétele. Gyakori az a hiba, amikor a vibrációs berendezés egyes oldalai vagy éppen síkjai eltérő kiegyensúlyozatlansággal rendelkeznek. A fellépő csavaró erők nagy dinamikus erőhatással járnak, aminek az eredménye a felgyorsult tönkremenetel. Rezgésvizsgálattal ezek a berendezések nagy pontossággal behangolhatók, az élettartam megsokszorozódik.
On-line gépvédelem és állapotfelügyelet telepített rendszerekkel
Amennyiben a berendezései értéke, vagy a termelésben betöltött kulcsfontosága alapján nem tartja elegendő biztonságnak a periodikus rezgésmérést, on-line állapotfelügyeleti, gépvédelmi rendszerek telepítése kapcsán is forduljon hozzánk bizalommal.
Ha felkeltettük az érdeklődését, vegye fel a kapcsolatot velünk. Negyed évszázados gyakorlatunk egyedülálló az országban. Bízzon a profikban!
Vincze János
ügyvezető, mérnökiroda vezető
06-20/958-7848
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.